Forum o Magii oraz innych zjawiskach paranormalnych.Zapraszamy do REJESTRACJI :)

Forum o Magii oraz innych zjawiskach paranormalnych.Zapraszamy do REJESTRACJI :)

#1 2009-03-20 10:51:41

Nefarius

Administrator

Zarejestrowany: 2009-01-20
Posty: 241
Punktów :   

Klątwa Tutenchamona

Egipt. Państwo o rozległej, pełnej w nadzwyczajne odkrycia historii. W czasach swej świetności, jedna z potężniejszych cywilizacji świata starożytnego. O rozległej, bogatej w szczegóły kulturze, bardzo wysokim poziomie wiedzy odbijającym się niczym w lustrze na dzisiejszym świecie zagubienia i rozpaczy. Pozostawione dzieła architektoniczne emanują swoim dostojnym pięknem, tak trudnym do utworzenia przez nowoczesnych inżynierów. Nie pozostawiono żadnych dalszych wskazówek do tworzenia, choćby piramid. Jednakże i tak możemy podziwiać niektóre znaleziska wspaniałego rzemiosła egipskiego. Oczywiście, mogło być ich więcej, gdyby nie chciwość i głupota ludzka…
Ludzkie możliwości posuwają się co raz bardziej do przodu. Mimo tego, nie wszystkie tajemnice „egipskiego czaru” zostały ujawnione na światło dzienne spod ogromnej warstwy piasku i pyłu pustyni…

Rok 1922 był zapewne wielkim postępem w historii archeologii. Brytyjski odkrywca Howard Carter schodząc do krypty grobowej nie mógł mieć pojęcia do czego się przyczynia. Nie wiedział, że jego nazwisko będzie na ustach wszystkich przez wiele, wiele lat. Lecz zawsze są tajemnice, których lepiej nie wykrywać spod „warstwy kurzu”…

Jako pierwszy od około 3000 lat schodził schodami, którymi kiedyś wznoszono króla na swój ostatni spoczynek, swój ostatni sen.
Mnóstwo historii bez pokrycia, zmyślonych opowiastek – to wszystko za przyczyną jednego wyszczególnionego napisu na masywnych drzwiach, strzegących dostępu do komory grobowej Tutenchamona:

"Niechaj śmierć na rączych skrzydłach dosięgnie tego, kto naruszy wieczny spokój faraona"

Bez wahania otwierając drzwi, cofnęli się do świata przytłaczającego dostojeństwa i zapomnianej władzy. Piękne, pozłacane malowidła przedstawiające sceny z życia faraona, potężny sarkofag, „zespół trumienny”, znana na całym świecie Złota Maska… wszystko wykonane z delikatnością i starannością godnego artysty tamtych czasów. Znalezisko poruszające cały świat, jedyny nienaruszony grób faraona, bez żadnego poprzedniego obrabowania. Prawdziwa skarbnica wiedzy… czy również nieszczęścia?
Nie długo po ogłoszeniu światu tego przełomowego zdarzenia nie wszystko poszło doskonale po myśli władz Egiptu… trzy pierwsze osoby pracujące przy wykopaliskach zmarły z przyczyn nie wyjaśnionych. Lord Carnarvon zmarł kilka miesięcy potem z powodu ukąszenia owada (śmierć skrzydlata jak nie wiem!). Carter nie umarł podobno tylko dlatego, gdyż był w posiadaniu pierścienia Atlantów- lecz i to jest następna opowieść bez większych dowodów istnienia. W świecie Fantazy zabrzmiało od wszelkich wariackich pomysłów, przemyśleń. Takim sposobem powstała rzekoma klątwa Tutenchamona.

Klątwa mająca na celu chronić zmarłego władcę, zabić każdego próbującego zakłócić jego wieczny spokój. Dawne czasy, wierzono w różne, bardziej śmieszne zabobony, czary, magię. Kto, z dzisiejszych naukowców, uczonych, by się przejmował?
Zwolennicy tej teorii wysuwają co raz śmielsze argumenty. W momencie zejścia do grobowca zgasły wszystkie światła w Egipcie, a kanarek podobno towarzyszący wyprawie miał zostać zjedzony przez kobrę królewską- symbol władzy królewskiej. Najpopularniejsza hipoteza wyjaśniająca klątwę mówi, że grobowce spryskiwano truciznami, które miały zabijać po wchłonięciu ich wraz z powietrzem. Prawda jest taka, iż rozkładane ciało wytwarza pewien gatunek grzyba doskonale rozmnażającego się w ciemnych, wilgotnych miejscach. Zarodniki po dostaniu się do organizmu mogą wywołać nawet śmierć. Nie jest to klątwa, lecz realne zagrożenie. Jednakże inne źródło podaje, że ilość grzyba była zbyt mała, by mogła zabić człowieka.

Każdy faraon marzył o nieśmiertelności, o swym kulcie po śmierci. Carter odrywając grób jednego z mniej znaczących faraonów Egiptu -Tutenchamona, zapewnił mu nie tylko sławę, lecz także i wieczność. Przez te wydarzenia z mało wartego, krótko władającego ziemiami Egiptu króla, stał się najsłynniejszym faraonem na świecie. A zatem, czy klątwa jest prawdziwa? Czy może jest to kolejny wymysł mediów, powodując aby więcej zamętu i niezrozumienia? Wszystkie tajemnicze śmierci były skutkiem lekkomyślności ludzi, czy może tej złowrogiej klątwy?

Offline

 

#2 2009-03-20 18:33:41

Sluger

Wtajemniczony

Zarejestrowany: 2009-03-14
Posty: 144

Re: Klątwa Tutenchamona

Nefarius, masz stare informacje ^^ Jest potwierdzone naukowo że to nie była klątwa, tylko grzyby, które rozwijały się tam przez tysiące lat. Gdy odkrywcy tam weszli, zaczęli wdychać te grzyby i się czymś zarazili

Offline

 

#3 2012-05-31 17:27:36

Tygrysie_Oko

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-31
Posty: 1
Punktów :   

Re: Klątwa Tutenchamona

Klątwy i zaklęcia, ślepe korytarze, fałszywe komory- wszystko to miało chronić zmumifikowane ciała faraonów przed ówczesnymi rabusiami, którzy plądrowali ich grobowce. Karą za zbezczeszczenie pochówku władcy była śmierć. Mimo to wizja skarbów, przechodzących najśmielsze wyobrażenia, kusiła niektórych starożytnych Egipcjan do przekupywania strażników nekropolii i wdzierania się do wnętrza piramid. To, z czym pochowano Tutenchamona to tak naprawdę drobnostka, w porównaniu ze skarbami wielkich faraonów takich jak Cheops czy Ramzes. Zainteresowanych tematem zapraszam na mojego bloga: http://wizaz.pl/forum/blog.php?u=988653 . Znajdziecie w nim wiele ciekawostek o starożytnej magii i wierzeniach. Wchodźcie i komentujcie!

Ostatnio edytowany przez Tygrysie_Oko (2012-05-31 17:30:54)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
hej tam nad rzeką gryf jadłospis cukrzyka heroes 3 forum margonem umki dla woja